W poniedziałek, 20 stycznia, w Ambasadzie Kanady w Warszawie odbyło się wydarzenie „Celebrating Poland joing ISS family”. Nie zabrakło eksperckich wystąpień i panelu dyskusyjnego z udziałem CGI Polska Space Lead – Kingi Gruszeckiej.

Głosem ekspertów 

ISS conference

Gości wydarzenia powitała Jej Ekscelencja Catherine Godin – Ambasador Kanady w Polsce, która w swoim przemówieniu wspomniała – o potencjale współpracy między polskim i kanadyjskim sektorem kosmicznym i przełomowym momencie, w którym obecnie się znajdujemy. Ambasador podkreśliła rolę budowania partnerstwa i rosnący udział Polski na kosmicznej arenie międzynarodowej.

W swoim przemówieniu Prezes Polskiej Agencji Kosmicznej – prof. Grzegorz Wrochna podkreślił, że 13 lat temu rozpoczęła się nowa era rozwoju Polski w sektorze kosmicznym – był to bowiem moment, w którym Polska wstąpiła do Europejskiej Agencji Kosmicznej. Prezes POLSA określił Międzynarodową Stację Kosmiczną jako laboratorium, którego potencjał badawczy został dostrzeżony przez ponad 65 podmiotów, które zgłosiły się do udziału w projektach badawczych podczas misji IGNIS. Zgodnie z aktualnymi wytycznymi, dr Sławosz Uznański-Wiśniewski przeprowadzi 13* eksperymentów m.in. z dziedzin medycznych, mikrobiologii czy nowych technologii. Nie mogąc osobiście uczestniczyć w wydarzeniu, polski astronauta przekazał list, który zgromadzonym gościom odczytała małżonka - Aleksandra Karolina Uznańska-Wiśniewska. Doktor Uznański-Wiśniewski określił misję IGNIS jako platformę, na której Polska pokaże swój rozwój technologiczny i naukowy. Misja da bowiem pole do wielu badań.

Kanadyjska Agencja Kosmiczna (CSA) zaprezentowała zgromadzonym gościom bieżącą pozycję sektora kosmicznego w Kanadzie oraz plany rozwoju. Wskazano również na międzynarodowy, rosnący udział kobiet w tej branży. I to właśnie ekspertki przejęły dalszą część wydarzenia.

W panelu dyskusyjnym, prowadzonym przez Macieja Myśliwca ze Space Agency, wzięły dział: prof. dr hab. Elżbieta Trafny z Centrum Inżynierii Biomedycznej, Instytutu Optoelektroniki Wojskowej Akademii Technicznej, Julia Marushchak, Head of Business Development w KP Labs, Ewa Borowska, Founder&CTO Extremo Technologies oraz Kinga Gruszecka, Space Lead w CGI Polska.

Ekspertki opowiadały między innymi o doświadczeniach realizacji projektów związanych z ISS**, w tym o wyłonionych na drodze selekcji eksperymentach, które przeprowadzi w przestrzeni kosmicznej dr Sławosz Uznański-Wiśniewski. To badania mikrobiomu jelitowego czy eksperyment biotechnologiczny z udziałem specjalnego gatunku glonów. Badane będą również zaawansowane technologie komputerowe i AI. Wszystkie eksperymenty mają wymiar utylitarny, a ich wyniki mają na celu przełożenie nowej wiedzy i rozwiązań na sektor medyczny, farmaceutyczny, biznes czy przemysł.

Jak podkreślała Kinga Gruszecka, Space Lead CGI Polska

Kinga Gruszecka

- Efektywna współpraca wymaga budowania zaufania i precyzyjnego określania swoich potrzeb i możliwości. Oczywiście możemy zrobić coś samodzielnie, tylko po co? Sektor kosmiczny pokazuje, jak ważna jest współpraca i zaufanie i powinniśmy nad tym pracować.

Ekspertka CGI mówiła także, co może przynieść misja IGNIS:

- Mam nadzieję, że polska misja na Międzynarodową Stację Kosmiczną wzmocni naszą pozycję negocjacyjną i pozwoli utrzymać budżet na rozwój tego sektora, uchwalany podczas tegorocznej Rady Ministerialnej Europejskiej Agencji Kosmicznej. Misja ma oczywiście wymiar edukacyjny, inspiruje młode pokolenia do nauki przedmiotów ścisłych, ale ważne jest, by te talenty miały gdzie się rozwijać i były stymulowane poprzez jakościowe warunki prac badawczych. Misja IGNIS daje ten ważny impuls i niewątpliwie wzmacnia pozycję Polski na międzynarodowej mapie sektora kosmicznego – mówi Kinga Gruszecka, Space Lead CGI Polska.

*Liczba eksperymentów przeprowadzonych przez doktora Sławosza Uznańskiego - Wiśniewskiego podczas misji IGNIS może ulec zmianie.
** Jednym z przykładów jest doświadczenie CGI w zakresie realizacji Columbus Control Center, więcej o tym na Jak pokazać, że segment naziemny jest istotą misji kosmicznych? | CGI Polska

Informacje o CGI

CGI - międzynarodowy lider technologii kosmicznych angażuje się w rozwój sektora kosmicznego w Polsce, transferując wiedzę i doświadczenie z różnych krajów Europy oraz USA. Założona w 1976 roku firma CGI jest jedną z największych na świecie niezależnych firm konsultingowych w zakresie technologii informatycznych (IT) i zarządzania. CGI zatrudnia 90 250 konsultantów i specjalistów na całym świecie, którzy zapewniają kompleksowe portfolio usług i rozwiązań, w tym doradztwo w zakresie zarządzania IT i strategii, integrację systemów, zarządzane usługi IT i procesy biznesowe oraz rozwiązania w zakresie własności intelektualnej. Współpraca CGI z klientami opiera się na lokalnym modelu relacji, połączonym z globalną siecią świadczenia usług, która umożliwia klientom cyfrową transformację ich organizacji i przyspieszenie wyników. W roku podatkowym 2023 CGI wygenerowało przychody w wysokości 14,30 mld USD. Akcje CGI są notowane na Giełdzie Papierów Wartościowych w Toronto (GIB. A) oraz Nowojorskiej Giełdzie Papierów Wartościowych (GIB). Więcej informacji na: www.cgi.com

Media:

Rafał Cholewczyński
Marketing and Communications Business Partner Poland Lithuania Latvia and Estonia
Rafal.Cholewczynski@cgi.com
+48 500-650-300