Czy wiesz co Twoje dziecko robi w sieci? To dobre pytanie, które warto zadać tak innym, jak i sobie. Statystyki obnażają smutną prawdę, że większość rodziców tak naprawdę tego nie wie. Tymczasem dane pokazują, że mogliby wiedzieć.
Różne zagrożenia
Dzieci zaczynają korzystać z Internetu w bardzo młodym wieku. Na początku głównie jako obserwatorzy, czyli grają, oglądają i słuchają. Już wtedy należy im wyjaśnić, że nie powinny wszystkiego przyjmować z pełną ufnością. Przeciwnie - lepiej by były krytyczne i ostrożne. Watro je też nauczyć, jak korzystać z kont i haseł.
W miarę dorastania dziecko coraz bardziej angażuje się w aktywności w sieci. Kontaktuje się z innymi oraz tworzy treści do oglądania i słuchania. Często nie jest dla niego jasne to, z kim dokładnie wchodzi w interakcję w Internecie. Tymczasem jest tam wiele osób o złych intencjach, które szukają ofiar. To rodzice powinni ostrzegać swoje dzieci przed takimi ludźmi i monitorować ich interakcje.
Zaufana relacja
Rodzice mają wiele rozterek. Główną z nich jest to, jak pozyskać informacje o działaniach dziecka. U podstaw tego leży relacja oparta na zaufaniu - ważne by dziecko wiedziało, że ze wszystkimi obawami może zwrócić się do rodzica. Zachowanie spokoju może być trudne. Gdy jednak od rozmowy z dzieckiem ważniejsze staje się odebranie telefonu, możesz przeoczyć problem i doprowadzić do poważnych konsekwencji.
Jedną z zasad budowania relacji opartej na zaufaniu jest regularne podejmowanie dialogu z dzieckiem. Wspierająca rozmowa, bez oceniania, pozwoli Ci się dowiedzieć co dziecko robi w sieci, z kim rozmawia i jakie są jego przemyślenia.
Pomoc dostępna online
Kolejnym zmartwieniem rodziców jest to, że nie wiedzą gdzie szukać pomocy. Istnieje wiele stron internetowych, z których można czerpać wiedzę na temat cyberbezpieczeństwa dzieci. W przypadku problemów większego kalibru, możesz zwrócić się o radę do Children's Help.
Nauka przez zabawę
Cyberbezpieczeństwa najlepiej uczyć dzieci tak, jak innych życiowych umiejętności - w sposób naturalny. Przede wszystkim sam dawaj dziecku dobry przykład. Wykorzystaj też fascynację dziecka grami. Atrakcyjne zajęcie lub zabawa to skuteczny i naturalny sposób na przyswojenie wiedzy.
Taki cel przyświecał twórcom Spoofy - gry o cyberbezpieczeństwie. Wcielając się w rolę cyberbohatera, dziecko podejmuje wyzwania, które pokazują mu z jakimi zagrożeniami może się spotkać w Internecie, jak je rozpoznać i ich unikać. Uczy się też, by w razie obaw prosić o pomoc zaufanych dorosłych.
Gra Spoofy już niebawem dostępna będzie również w języku polskim.