Pasaulyje žinoma iniciatyva jau Lietuvoje
CGI kartu su mokyklomis ir vietos bendruomenėmis ilgą laiką sėkmingai organizuoja vaikams STEM stovyklas Kanadoje, Jungtinėje Karalystėje ir Australijoje. Kai buvo paskelbta Covid-19 pandemija, CGI STEM veiklos buvo perkeltos į internetinę erdvę.
Suprasdami šio sudėtingo laikotarpio ypatumus ir tėvų iššūkius balansuojant tarp nuotolinio darbo ir vaikų priežiūros, CGI savanoriai sukūrė specialias STEM pamokas ir įdomias užduotis, kurias vaikai gali atlikti namie. Šios pamokos labiausiai tinka 6–14 metų moksleiviams, tačiau jos gali būti įdomios įvairaus amžiaus žmonėms! Šios užduotys buvo išverstos ir į lietuvių kalbą!
Nuo lapkričio mėnesio „STEM@CGI“ iniciatyva prasidėjo ir Lietuvoje – „CGI Lithuania“ pasirašė bendradarbiavimo sutartis su 2 Vilniaus mokyklomis. Projekto savanoriai veda moksleiviams teorinius ir praktinius STEM užsiėmimus bei skatina moksleivių susidomėjimą mokslu, technologijomis inžinerija ir matematika.
Pirma, projekto savanoris ir kūrėjas Andrius supažindino moksleivius su trimačio modeliavimo subtilybėmis, o šiuo metu kitas projekto savanoris Vilius veda jiems programavimo užsiėmimus. Sulaukę gerų moksleivių ir mokytojų atsiliepimų ir įvertinimų nusprendėme šiuos užsiėmimus vesti ir darbuotojų vaikams, tad nuo vasario pradžios Andrius veda trimačio modeliavimo užsiėmimus vaikams ir jų tėveliams, dirbantiems CGI Lenkijoje, Lietuvoje ir Latvijoje. Tai puiki galimybė praleisti laiką kartu ir išmokti ko nors naujo, naudingo ir įdomaus!
Savanoriauti paskatino noras dalintis
Kalbiname Vilių, kuris dirba vienu iš vadovų Draudimo kompetencijų centre, o STEM užsiėmimų metu moksleiviams dėsto programavimą, ir klausiame, kodėl jis nusprendė dalyvauti projekte „STEM@CGI“. Vilius atsako, kad kuo daugiau patirties ir žinių sukaupi, tuo labiau atsiranda noras dalintis.
„Prisidėdamas prie šio projekto norėjau padėti vaikams suprasti, kad nesvarbu kokia tavo profesija ar kokį darbą dirbi – su šiuolaikinių technologijų pagalba tu gali pasiekti daugiau. Taip pat norėjau išsklaidyti stereotipus, kad programavimas – tai gana specifinė sritis, kuriai ne kiekvienas yra gabus, o programuotojai – tai gan uždari, nereiklūs savo išvaizdai genijai. Norėdamas šiuos sudėtingus dalykus pateikti paprastai mėgstu surasti analogus mūsų kasdieniniame gyvenime ir parodyti, kad kiekvienas žmogus yra programuotojas. Pavyzdžiui, virtuvės šefas turi meniu „parašyti tokia kalba“, kurią supranta virėjai, o programuotojai naudoja kalbą, kurią supranta informacinės sistemos,“ – dalijasi pašnekovas.
„Turiu dvi dukras, kurias noriu išmokyti programavimo, bet jos nenori mokytis, tad dalyvavimas šiame projekte leidžia realizuoti šį poreikį dalintis programavimo žiniomis su moksleiviais,“ - šyptelėdamas priduria Vilius.
Viliui anksčiau neteko savanoriauti, tačiau darbe jam tenka vesti įvadinius mokymus naujokams ir praktikantams, dėstyti jiems. Jį įkvepia tai, kad gali padėti suteikti jiems tvirtą pamatą jų būsimai karjerai, būti jų mentoriumi ir profesijos vedliu. Vilius gerai prisimena, kai jis, ką tik pradėjęs dirbti, taip pat turėjo mokytis įvairių dalykų. Jam įstrigo kurso dėstytojo žodžiai po mokymų baigimo:
„Jau nebesu Jūsų dėstytojas – viską žinote. Nuo šiol esame kolegos.“
Mūsų pašnekovas tai prisimindamas ir dabar vertina betarpišką bendravimą ir galimybę pažinti kolegas tokių mokymų metu.
Programavimo pamokos paprastai ir patraukliai
Klausiame Viliaus, kuo jam asmeniškai STEM@CGI projektas patinka. Vilius atvirauja, kad jam labai patinka ši iniciatyva, paremta CGI vertybėmis: vidinio verslumo ir dalijimosi bei įmonės siekiu būti atsakinga visuomenės nare. Jis džiaugiasi galėdamas prisidėti prie įmonės veiksmų ne tik siekiant verslo rezultatų, bet prisidedant prie geresnio ir tvaresnio visuomenės gyvenimo.
Mūsų pašnekovas vertina tai, kad mokytojai pilni entuziazmo ir pasiruošę taikyti inovacijas, rengti STEM pamokas, naudoti jų įrengtų techninių kūrybinių dirbtuvių įrangą. Kartais pritrūksta žinių, kaip naudoti turimą įrangą, todėl jie visada dėkingi ekspertams praktikams, kurie gali pamokyti, dalytis savo žiniomis, bei padrąsinti vaikus išbandyti save STEM srityje. O juk tai iš tiesų paprasta, reikia tik pradėti. Dėstydamas programavimą Vilius stengiasi moksleiviams parodyti ir paaiškinti, kaip programuoti kuo patraukliau ir paprasčiau. Savo užsiėmimuose taikydamas asociacijas su realiu gyvenimu, jis mėgsta tokį programavimo kalbų palyginimą:
„HTML – tai žmogus, CSS – jo drabužiai, JavaScript - žmogaus veiksmai.“
Galimybė tobulėti pačiam ir įkvėpti kitus
Klausiame Viliaus, ar ko nors pats išmoko dalyvaudamas STEM@CGI projekte. Kaip teigia mūsų pašnekovas, jis suprato, kad iš tiesų norėdamas išmokti, tikrai rasi laiko tai padaryti. Vilius dalijasi, kad dėstyti nuotoliniu būdu jam nebuvo lengva užduotis – trūksta grįžtamojo ryšio (o jo reikia tiek besimokantiems, tiek mokytojui) – išjungtos kameros, niekas neužduoda klausimų. Tačiau, anot mūsų pašnekovo, didžiausias džiaugsmas, kai kuris nors iš moksleivių paprašo „pasilikti po pamokų“, detaliau jam paaiškinti dėstomą temą ir padėti ją suprasti.
Vilius sako, kad yra toks posakis, jog jeigu nori kažką gerai išmokti, pabandyk tai papasakoti kitiems, kad jie suprastų. Juk tam, kad kiti suprastų, turi įsigilinti į dėstomą dalyką ir pats. Todėl kiekvieną kartą ruošdamasis užsiėmimams jis išsprendžia visas užduotis ir patikrina dėstomą medžiagą. Kita vertus, tas pastangas įprasmina ir galimybė savo patirtį perteikti kitiems. Todėl Vilius pataria ir kolegoms priimti šį iššūkį ir išbandyti save – juk tai puikus būdas tobulėti pačiam ir įkvėpti kitus.
Dėkojame Viliui už pasidalinimą ir linkime sėkmės darbuose ir savanorystėje!